Novela zákona o cestnej doprave

Posted On piatok, 21 december 2018 11:12
Ohodnotiť túto položku
(15 hlasov)

Národná rada SR 6. decembra 2018 schválila novelu, ktorou sa mení a dopĺňa zákon č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov a ktorou sa menia a dopĺňajú aj niektoré ďalšie zákony.

Novú úpravu, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť od 1. apríla 2019 (schválené znenie tu), podpísal 12. decembra aj prezident SR Andrej Kiska. Novelou sa podľa slovenského ministerstva dopravy majú vytvoriť najmä vhodnejšie podmienky na podnikanie v taxislužbe. Okrem toho sa však viaceré úpravy týkajú aj oblasti cestnej dopravy. Na tie sa pozrime bližšie.

Ak držiteľom povolenia prevádzkovateľa cestnej dopravy je fyzická osoba, platnosť povolenia zanikne aj dňom smrti jeho držiteľa, ak v prevádzkovaní cestnej dopravy nebudú pokračovať jeho dedičia. Upravujú sa napríklad podmienky týkajúce sa vedúceho dopravy v cestnej doprave. Vedúci dopravy bude môcť riadiť dopravné činnosti najviac v štyroch rozličných podnikoch s vozidlovým parkom, v ktorom je spolu najviac 50 vozidiel. Toto obmedzenie počtu vozidiel sa však nebude vzťahovať na vedúceho dopravy, ktorý je skutočne spojený s podnikom (interný vedúci dopravy) a riadi iba jeden podnik. Po novom sa upraví tiež povinnosť oznámiť dopravnému správnemu orgánu pri právnickej osobe aj zmenu osoby, ktorá je jej štatutárnym orgánom alebo členom jej štatutárneho orgánu. Zmení sa povinnosť dopravcu vzhľadom na poistenie. Podľa zákona bude dopravca vo vnútroštátnej cestnej nákladnej doprave povinný byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu na prepravovanom tovare vo vnútroštátnej doprave (poistenie vnútroštátneho dopravcu) a pri medzinárodnej cestnej nákladnej doprave povinný byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu na prepravovanom tovare v medzinárodnej doprave (podľa dohovoru CMR).

 

TB NEWSLETTER

Novelou sa tiež v zákone č. 462/2007 Z. z. spresňujú ustanovenia týkajúce sa pracovného pomeru vodičov. Vodič v cestnej doprave bude môcť byť iba tzv. mobilný zamestnanec (mobilný pracovník) v pracovnom pomere k zamestnávateľovi (dopravcovi – prevádzkovateľovi cestnej dopravy), alebo samostatne zárobkovo činný vodič, avšak povolenie na výkon povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy a licencia Spoločenstva bude musieť byť na jeho meno, čiže vodič musí byť zároveň dopravcom v cestnej doprave. Činnosť vodiča v osobnej a nákladnej cestnej doprave na základe živnosti s rôznou špecifikáciou predmetu podnikania s obsahom, ktorý zahŕňa vedenie cudzieho motorového vozidla, už nebude možná. V tejto súvislosti sa upravili aj pokuty, vrátane blokového konania. Podrobný prehľad novej legislatívy prinesieme v prvom čísle magazínu Truck & business 2019.

Text: rak, ilustračné foto: DT

Čítať 11872 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 137 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.