Na trh prichádza Volvo FH Reloaded

Posted On streda, 23 máj 2018 15:59
Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)

Chcete dosahovať vyššiu úsporu paliva, máte dobré auto a stále to nevychádza? Možno ste nezladili všetky detaily trucku, možno vodič nevyťaží všetko, čo by z moderných systémov mohol... Pre týchto zákazníkov v oblasti diaľkovej dopravy ponúka na našom trhu ako riešenie Volvo novú edíciu modelu FH s označením Reloaded.

TB NEWSLETTER

 

FH Reloaded dokáže podľa výrobcu vďaka svojej špecifikácii a úpravám znížiť spotrebu v diaľkovej doprave oproti štandardnému ťahaču FH o desať percent. Edícia tiež ponúka vyšší komfort v lepšej izolácii kabíny v oblasti hluku, teploty či lepšom manažmente napájania elektrickou energiou. Nezanedbateľná je aj podpora prevádzkyschopnosti vozidla prostredníctvom Modrej servisnej zmluvy, vrátane konektivity. V systéme Dynafleet je hodnotenie jazdného štýlu vodiča dostupné okamžite, k dispozícii sú aj údaje z minulosti, aplikácia na smartfón či tablet existuje aj vo verzii pre vodiča, aj pre manažéra.

Relo1x
Relo2x
Relo3x
Relo4x

Zamerané na spotrebu

Čo sa týka zamerania na spotrebu, opatrenia začínajú v ponuke motorov. FH Reloaded sa dodáva s 13-litrovým šesťvalcovým motorom D13K buď vo verzii s výkonom 309 kW (420 k), alebo 338 kW (460 k). Zadná náprava má rýchly prevodový pomer 2,31:1 alebo 2,47:1. Automatizovaná prevodovka I-Shift v tlačidlovej verzii na stredovej palubnej doske disponuje špeciálne prispôsobeným softvérom, ktorý kalkuluje aj s aktuálnou hmotnosťou súpravy, ktorú určí výpočtom zo zaťaženia zadnej nápravy. K dispozícii je predvídavý tempomat I-See v najnovšej verzii s komerčnými topografickými mapovými podkladmi s vysokou presnosťou, ktoré sa kombinujú s uloženými cloudovými dátami Volvo Trucks o cestnej sieti. Systém vie s presnosťou na jeden meter určiť, kde sa nachádza vrchol úseku, aký má sklon a prispôsobiť tomu akceleráciu či brzdenie trucku. Updatovaný je tiež fleetový softvér trucku.

Filozofia FH Reloaded je v zásade postavená na tom, že motor sa nevytáča do vysokých otáčok, v kopci si drží čo najdlhšie najvyšší prevodový stupeň a pri klesaní využíva, čo najlepšie voľnobežné otáčky. Poistenie úspory paliva sa tiež dosahuje tým, že možnosti vodiča zasiahnuť ľubovoľne do spôsobu jazdy sú obmedzené. Manuálny mód radenia automatizovaného I-Shiftu je možné použiť pri prvom až šiestom stupni, vo veľkom rade už nie. Výkonový režim P je rovnako vypnutý a funkcia Kick-down deaktivovaná.

V princípe sa odporúča rozbehnúť vozidlo a už od 30 km/h aktivovať prediktívny tempomat. Ten sa dá nastaviť, ak máme vozidlo so štandardnou továrenskou úpravou, na maximálnu rýchlosť 85 km/h, pričom hysterézia, rozpätie rýchlosti predstavuje potom interval od 75 km/h do 90 km/h plus dodatočných 3 km/h na dobu max. 40 sekúnd pri zjazde z kopca, ak je to vhodné, tak, aby sa toto prekročenie nezapísalo do tachografu vozidla.

Ďalšie detaily

Ako sme spomínali, nová edícia FH Reloaded je zameraná na maximálnu úsporu paliva, preto z detailov tu napríklad nenájdete vonkajšiu slnečnú clonu a ťahač nebude obutý inak ako s úspornými pneumatikami s nízkym valivým odporom v triede A alebo B. Z noviniek je možné spomenúť tiež použitie gelových alebo kombinovaných, gelových/olovených batérií. V porovnaní s bežnými batériami na báze olova má gélová technológia podľa švédskej automobilky vyššiu schopnosť udržať vysokú koncentráciu energie po dlhšiu dobu. Nové gélové batérie ponúkajú tiež oveľa dlhšiu životnosť ako bežné olovené batérie a viac nabíjacích cyklov.

Relo5x
Relo6x
Relo7x
Relo8x

Text: rak, foto: VGS a autor

Čítať 5428 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 134 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.