Truck roka 2020 je Actros, cenu inovácie má Hyundai H2 Xcient

Posted On štvrtok, 21 november 2019 10:23
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Porota odborných novinárov z viacerých európskych krajín každý rok oceňuje na základe presne stanovených kritérií už od roku 1977 nákladné vozidlo roka. Druhý rok pritom udeľuje ešte jedno špeciálne ocenenie, a to za inovácie v oblasti nákladných vozidiel. Aby sme vás nenapínali - kto stál teda na najvyšších stupienkoch International Truck of the Year 2020 a International Innovation Award 2020?

Už po piaty raz si titul nákladného vozidla roka odnáša model Actros od značky Mercedes-Benz, tentoraz v podobe 6. generácie. Prestížnu cenu odovzdal 20. novembra na špeciálnom galavečere počas veľtrhu Solutrans v Lyone vedúcemu oddelenia vývoja v divízii Mercedes-Benz Trucks prof. Uwe Baakemu predseda poroty Gianenrico Griffini. Actros získal prestížne ocenenie v minulosti aj pre roky 2012, 2009, 2004 a 1997.

Tesný súboj

Mercedes-Benz Actros 6. generácie sa tento rok dostal do užšieho výberu nominovaných spolu s vozidlami Iveco S-Way a Volvo FH I-Save. Že Actros nemal víťazstvo ľahké a zvíťazil len tesne, svedčí aj bodovanie 24-člennej poroty. Tá udelila celkovo Actrosu 121 bodov a Ivecu S-Way 113 bodov. Volvo FH I-Save získalo 47 bodov.

Ocenenie International Truck of the Year (ITOY) sa podľa pravidiel medzinárodnej poroty udeľuje každý rok vozidlu alebo modelovému radu uvedenému na trh za posledných 12 mesiacov, a ktoré alebo ktorý najviac prispeli k zvýšeniu efektivity cestnej dopravy, na základe niekoľkých kľúčových kritérií vrátane technologických inovácií, komfortu vodiča, bezpečnosti na cestách, ovládateľnosti, ekonomiky spotreby, environmentálnych vplyvov a celkových nákladov na vlastníctvo (TCO).

Technická vyspelosť

Podľa poroty ITOY ukázala značka Mercedes-Benz technickú vyspelosť svojho modelového radu, ktorý prináša podstatné zlepšenie v oblasti čiastočne automatizovanej jazdy, systéme pohonného reťazca, digitalizácie a vyriešenia rozhrania medzi vodičom a technikou či dostupnosti najmodernejších bezpečnostných systémov. K podstatným inováciám modelu Actros patrí podľa poroty napríklad chvályhodný systém MirrorCam, ktorý nahrádza tradičné vonkajšie spätné zrkadlá a pomáha vodičovi pri manévrovaní, jazde v zákrutách alebo pri zmenách jazdného pruhu. Nové riešenie sériových kamerových zrkadiel bolo tiež ocenené nielen pre zlepšenie všestrannej viditeľnosti, ale aj aerodynamickej účinnosti vozidla.

Pôda pre autonómne vozidlá

Začiatkom tohto roka absolvovali členovia poroty ITOY rozsiahle testovacie jazdy v južnom Španielsku a mnohých zaujal najmä systém Active Drive Assist, ktorý dokáže optimálne riadiť vozidlo, čím umožňuje čiastočnú autonómnu jazdu pri všetkých rýchlostiach. Členovia poroty tiež ocenili aj predvídavé ovládanie hnacieho ústrojenstva Actrosu a jeho nový multimediálny kokpit. Prediktívny tempomat PPC sa teraz dá veľmi dobre použiť aj na lokálnych komunikáciách a do úvahy berie nielen profil trasy, ale aj jej zakrivenie. To ponúka vodičovi ľahšie vedenie vozidla a dosiahnuť úspory v spotrebe paliva. Ako uviedol predseda poroty ITOY Gianenrico Griffini, „so zavedením nového Actrosu má Mercedes-Benz ultramoderný truck, ktorý v budúcnosti pripraví pôdu pre autonómne vozidlá“.

Cena za inováciu roka pre Hyundai

Druhé ocenenie medzinárodnej poroty Truck Innovation Award 2020 si z Lyonu odniesol Hyundai H2 Xcient Fuel Cell. Nákladné vozidlo z dielne Hyundai Hydrogen Mobility (HHM), ktorá je spoločným podnikom Hyundai Motor Company a H2 Energy, zvíťazilo s 80 bodmi a v užšom výbere porazilo rovnako sľubné projekty ako rad elektrických vozidiel Nikola na vodíkové palivové články, Freightliner eCascadia, Renault Optifuel Lab 3, Scania AXL a Volvo Trucks Vera.

Porota ocenila úsilie spoločnosti HHM nielen vďaka samotnému vozidlu, ale tiež pre systém spolupráce pri realizácii projektu medzi spoločnosťami Hyundai Motor Company, H2Energy, Alpiq a Linde. Vďaka tomu a už existujúcim partnerom z prostredia dopravy a logistiky bude podľa poroty možné aplikovať ekologické riešenie v dohľadnej dobe aj v praxi. Spoločnosť HHM totiž plánuje dať členom švajčiarskeho združenia pre vodíkovú mobilitu a ďalším švajčiarskym dopravcom do roku 2025 do prevádzky 1 600 truckov H2 Xcient Fuell Cell v špecificky koncipovanom systéme.

Hyundai

Truck Hyundai H2 Xcient Fuel Cell bol podľa výrobcu vyvinutý v súlade s európskou legislatívou. Používa nový systém vodíkových palivových článkov s výkonom 190 kW, ktorý sa skladá z dvoch paralelne zapojených sád palivových článkov s výkonom po 95 kW. Vozidlo s charakteristikou náprav 4x2 a celkovou hmotnosťou 18 ton (súprava 34 ton) má na jednu náplň palivových nádrží dojazd viac ako 400 km. Trakčný motor trucku ponúka výkon 350 kW a krútiaci moment 3 400 Nm. Do siedmich nádrží vozidla sa pritom zmestí približne 33 kg vodíka pri tlaku 350 barov. Tankovanie trvá asi sedem minút.

Text: rak, foto: Daimler AG a Hyundai Motor

Čítať 2277 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 42 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.