Už dnes chýba na Slovensku 1 200 vodičov

Posted On pondelok, 23 október 2017 00:00
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aký by bol dnešný svet bez kamiónov a autobusov? Podľa združenia ČESMAD Slovakia by celá spoločnosť bez nich v priebehu pár dní skolabovala. Cestná doprava má podľa neho svoje miesto v každej oblasti, a preto treba upozorňovať na viaceré kľúčové otázky, ktoré majú na cestnú dopravu kľúčový vplyv.

Jedným z problémov, ktorí dopravcovia vidia je nedostatok vodičov, ktorí vzniká tým, že výrazný počet starších ročníkov odchádza do dôchodku a počet prichádzajúcich mladých vodičov nedokáže tento úbytok nahradiť. Ako uviedol na tlačovej konferencii Pavol Jančovič, prezident ČESMAD Slovakia, v súčasnosti chýba na Slovensku okolo 1 200 profesionálnych vodičov nákladných vozidiel a autobusov, ktorí by sa v praxi okamžite uplatnili. Zámerom združenia je podchytiť mladých ľudí pre prácu v cestnej doprave, pričom chce znížiť čas medzi školou a praxou vodiča na minimum.

Momentálne slovenská legislatívna úprava umožňuje viesť nákladné vozidlo od 21 rokov a autobus od 24 rokov. ČESMAD Slovakia by uvítal zmenu, aby vo vnútroštátnej doprave mohli vodiči kamiónov jazdiť od 18 rokov a vodiči autobusov od 21 rokov. Podľa viceprezidenta združenia Petra Sádovského prísnejšie ponímanie európskej legislatívy na Slovensku našich dopravcov v tomto smere znevýhodnilo. „V ostatných krajinách V4 je veková hranica pre vnútroštátnu dopravu nižšia ako v súčasnosti u nás,“ uviedol. Podľa Sádovského v minulosti platilo, že nákladná doprava bola praktickou prípravou pre autobusovú dopravu. Mladí vodiči podľa neho takto získavali prax a od 21 rokov mohli prejsť na autobusy. Ani po stiahnutí poslaneckého návrhu z rokovania NR SR o možnom znížení veku vodičov pre nákladné vozidlá a autobusy, sa ČESMAD nevzdáva a je optimistický. Podľa Pavla Jančoviča je tejto myšlienke naklonené najnovšie aj ministerstvo dopravy a verí, že pri najbližšej úprave príslušnej slovenskej legislatívy sa zmena presadí.

Podľa zástupcov ČESMAD Slovakia rovnako veľkým problémom v cestnej doprave je iný ako pracovnoprávny vzťah medzi dopravcov a vodičom nákladných automobilov alebo autobusov, napríklad obchodnoprávny vzťah, resp. SZČO. „Tendencie smerujúce k benevolentnému posudzovaniu iných ako pracovnoprávnych vzťahov, ako aj nedostatočné kontroly u všetkých dopravcov v tomto zmysle sú nekorektné,“ odznelo na tlačovej besede združenia dopravcov.

Text a foto: rak

Čítať 2228 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 162 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.