Čo sa nedodržiava najviac v sociálnej legislatíve

Posted On streda, 06 jún 2018 16:43
Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)

Práca vodiča nákladného vozidla alebo autobusu je nielen náročná na zručnosti, ale aj na zodpovednosť. Vodič i dopravca čelí množstvu predpisov, z ktorých medzi najdôležitejšie patrí najmä dodržiavanie sociálnej legislatívy.

TB NEWSLETTER

V tejto oblasti na Slovensku konajú inšpektoráty práce, s ktorými sa vodiči môžu stretnúť pri kontrolách nielen na ceste, ale aj u zamestnávateľa. Cieľom týchto kontrol je preverovanie dodržiavania stanovených pracovných podmienok, ale tiež niekedy menej vo verejnosti spomínané poradenstvo či nariaďovanie opatrení na odstránenie nedostatkov. Pozrime sa pritom v nasledujúcich riadkoch na niektoré ukazovatele.

Kontroly na cestách

Inšpektoráty práce na Slovensku preverili pri kontrolách na ceste za minulý rok celkovo 6 873 vodičov. Napriek presvedčeniu mnohých, že väčšinou sa kontrolujú len slovenskí vodiči, viac ako polovica (53,3 %) bola zo zahraničia. Počas cestných kontrol inšpektori skontrolovali viac ako 125 000 pracovných dní vodičov tak pri preprave osôb, ako aj pri preprave tovaru. Zistili 4 782 priestupkov, z ktorých najčastejšie išlo v poradí o nedodržanie prestávky počas jazdy, nedodržanie denného minima času odpočinku a nedodržanie denného limitu času jazdy. Kým väčšiny druhov priestupkov sa dopúšťali približne rovnako domáci ako aj zahraniční vodiči, slovenskí vodiči v porovnaní so zahraničnými výrazne viedli pri nesprávnom fungovaní tachografu alebo zneužití a manipulácii s ním. Za zistené priestupky inšpektori práce uložili za minulý rok pri cestných kontrolách vodičom sankcie v sume viac ako 83 000 eur.

Kontroly v podnikoch

V dopravných podnikoch na Slovensku sa kontrolovalo tiež, inšpektori preverili celkovo 413 dopravcov pomerne podľa veľkosti vozidlového parku. Preverili tu 2 921 vodičov a viac ako 170 000 pracovných dní. Najčastejšie nedostatky zistili v nasledovnom poradí: nedodržanie denného minima času odpočinku, nedodržanie prestávok počas jazdy, nedodržanie denného limitu času jazdy a nepredloženie záznamových listov za predchádzajúcich 28 dní. V správnom konaní sa potom riešilo 180 sankcií pre dopravcov v celkovej sume viac ako 500 000 eur.

Text a ilustračné foto: Roman Kment

Čítať 6552 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 105 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.