Nemecký výrobca prípojných vozidiel Schmitz Cargobull sa pochválil špeciálnym optimalizovaným návesom, ktorý sa podieľal na testoch v reálnej prevádzke v rámci projektu Transformers.
Cieľom projektu podporeného zo zdrojov Európskej únie bolo vyvinúť a ukázať inovatívne technológie, ktoré by mohli viesť k zavedeniu energeticky úspornej a optimálne nakladateľnej návesovej súprave na modulárnom princípe. Účastníci projektu združený z 13-tich rôznych subjektov priemyslu si stanovili, že návesová súprava s hybridným pohonom, vylepšenou aerodynamikou a optimálnym rozložením nákladu by mohla znížiť spotrebu energie o 25 % na tonokilometer. Testy so špeciálnym návesom Schmitz vykonávali ťahače značiek DAF a Volvo v diaľničnej i regionálnej premávke.
Podľa Rolanda Klementa, člena predstavenstva pre výskum a vývoj Schmitz Cargobull, základom „špeciálu“ Transformers je klasický plachtový náves so systémom elektrického pohonu a rekuperácie energie. Vďaka vstavanej Li-on batérii a elektrickému motoru sa výkon prenáša cez prevodovku a hriadeľ k hnacej náprave a poskytuje elektrický pohon pre hybridnú prevádzku. Li-on batéria s kapacitou 22 kWh bola umiestnená do konštrukcie rámu, aby sa ochránila pred neželanými nárazmi.
„Elektrický systém môže dosiahnuť výkon až 80 kW a maximálny krútiaci moment 200 Nm,“ uviedol Klement. Systém elektromotora a generátora, batéria a aerodynamické kity pridali k celkovej hmotnosti návesu ďalších 1 150 kg. Náves má výškovo nastaviteľnú strechu, dá sa zdvihnúť/znížiť v prednej i zadnej časti, aerodynamické súčasti majú nižšiu hmotnosť a z hľadiska nakladania sa využíva dvojitá podlaha. Čo je zaujímavé, podľa Klementa sa dá výroba tohto návesu štandardizovať a dať schváliť na použitie v cestnej premávke.
Text: rak, foto: Schmitz Cargobull, projekt Transformers
GALÉRIA:
V Úradnom vestníku EÚ vyšlo 2. februára 2018 vykonávacie nariadenie Európskej komisie (EÚ) 2018/163, ktorým sa zavádza registrácia dovozu nových a protektorovaných pneumatík pre autobusy alebo nákladné automobily s pôvodom v Čínskej ľudovej republike (ČĽR).
S účinnosťou od 3. februára 2018 tak aj Finančná správa SR registruje všetky dovozy označeného tovaru, ktorým sú nové a protektorované pneumatiky z Číny pre autobusy alebo nákladné automobily s indexom zaťaženia presahujúcim 121, ktoré v súčasnosti patria pod číselné znaky KN 4011 20 90 a ex 4012 12 00. Povinnosť registrácie majú krajiny EÚ deväť mesiacov od dátumu nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia. Registrácia čínskych pneumatík bola zavedená z dôvodu prebiehajúceho antidumpingového konania, ktoré začalo 11. augusta 2017, a následného antisubvenčného konania, ktoré začalo 14. októbra 2017.
Cieľom konaní je zistiť, či dovoz čínskych pneumatík pre nákladné automobily a autobusy je dumpingový alebo subvencovaný. V prípade potvrdenia dumpingu alebo subvencií bude na tieto registrované dovozy podľa Finančnej správy SR aj spätne uvalené antidumpingové a/alebo vyrovnávacie clo, ktorého výšku určí Európska komisia. Tvrdenia uvedené v pôvodnej sťažnosti orgánom Európskej únie týkajúcej sa antidumpingu odhadujú priemerné dumpingové rozpätie 74 – 152 % a priemerné rozpätie predaja pod cenu 26 – 37 % pre príslušný výrobok.
Text: rak, ilustračné foto
Turecko vytvára spolu so svojimi susedmi koridor pre digitalizáciu cestnej dopravy medzi Áziou a Európou. Ako informuje Medzinárodná únia cestnej dopravy (IRU), je to vďaka tomu, že Turecko pripúšťa ako možnosť na používanie popri elektronických karnetoch TIR aj elektronické nákladné listy e-CMR. Tie sú zjednodušenou - elektronicky uzatvorenou prepravnou zmluvou na podklade elektronického nákladného listu.
Turecko má ako tranzitný uzol pre globálny obchod medzi Východom a Západom strategickú polohu. Krajina je najnovším štátom, ktorý pristúpil k dodatkovému protokolu k Dohovoru CMR z roku 2008 a rozhodla sa pre trend „bezpapierových“ operácií. Krok Ankary je výsledkom úspešného pilotného projektu používania elektronických karnetov TIR medzi Tureckom a Iránom z minulého roka a podľa IRU predstavuje významný posun smerom k širšiemu globálnemu zavedeniu digitálnych dopravných a logistických riešení vrátane colného tranzitu.
Pristúpenie Turecka k možnosti e-CMR posilňuje podľa IRU širšie úsilie v regióne. Grécko spustilo v roku 2017 národnú pilotnú operáciu s cieľom rozširovania elektronizácie. Rumunsko podľa únie dopravcov zasa nedávno posilnilo dynamiku smerom k pristúpeniu k dodatkovému protokolu, zatiaľ čo Bulharsko - ktoré už pristúpilo k dodatkovému protokolu – má zaviesť e-CMR čoskoro. Irán pristúpil k protokolu minulý rok v novembri a ruská a moldavská vláda prijala dekréty o pristúpení k e-CMR nedávno.
Dodatkový protokol k Dohovoru CMR týkajúci sa e-CMR je účinný od 5. júla 2011. Doteraz k nemu pristúpilo 15 krajín: Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Holandsko, Irán, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko a Turecko.
Text: rak, ilustračné foto
Do roku 2030 by Ministerstvo obrany SR chcelo, aby Ozbrojené sily (OS) SR mali viac ako 320 moderných ťažkých nákladných terénnych automobilov, pričom odhaduje, že na zvýšenie kvality a schopností v tomto segmente bude potrebovať investovať takmer 69 mil. eur.
Za posledné roky sa do slovenskej armády dostalo množstvo novej automobilovej techniky. V segmente ťažkých automobilov išlo tradične najmä o vozidlá značky Tatra, v menšej miere o značku MAN. Pri návšteve prezidenta SR Andreja Kisku na Veliteľskom zhromaždení OS SR v Bratislave 1. februára predstavila slovenská armáda aj vyhotovenia najnovších prírastkov v ťažkej automobilovej technike. Išlo o tri verzie Tatry 815-7 výrobcu z českej Kopřivnice. Vojenský sedmičkový rad s nízkou stavbou kabíny, ktorý umožňuje dodatočné pancierovanie a prepravu v lietadlách typu C-130 Hercules, s rôznou charakteristikou náprav (4x4, 6x6 a 8x8) sa v slovenských ozbrojených silách objavuje od roku 2010.
Slovenskí vojaci predstavili vyhotovenie Tatra 815-7 valník 8x8 s plachtou vo verzii vysoko mobilného taktického vozidla, ktorý umožňuje aj komfortnú a rýchlu jazdu v nerovnom teréne, čo je vhodné aj na prepravu elektroniky alebo inej citlivej záťaže. Vozidlo je dlhé 9 800 mm, široké 2 550 mm a vysoké 3 381 mm. Pri celkovej max. hmotnosti 38 000 kg dosahuje užitočné zaťaženie 19 450 kg. Nápravy sú odpružené vzduchom. Valník poháňa vzduchom chladený vznetový motor Tatra T3C-928.90 s emisnou triedou Euro 3, ktorý alternatívne zvládne ako palivo aj letecký benzín. Agregát dosahuje max. výkon 300 kW (413 k) a max. krútiaci moment 2 100 Nm. Je spojený s mechanickou 14-stupňovou prevodovkou so synchronizáciou Tatra 14 TS 210L-N s elektronickým systémom radenia Norgren. Trambusová kabína je pancierovaná, má ešte navyše prídavné pancierovanie s balistickou a protimínovou ochranou Level 2 podľa normy STANAG 4569. Sklápa sa hydraulicky dopredu, ovládanie je elektrické. Čelné sklo sa skladá z dvoch častí, dvere majú asistent s posilňovačom. Okrem vodiča sa tu zmestia dvaja vojaci, všetci majú sedadlá s bezpečnostnými pásmi, ktoré dokážu absorbovať energiu výbuchu.
Druhé nové vyhotovenie Tatra 815-7 8x8, ktoré slovenskí vojaci ukázali, predstavovalo vozidlo s bočným nakladačom Steelbro (exKlaus), ktorý tvoria dve hydraulické ramená s podperami. Manipulácia s nákladom (kontajnery typu ISO 1C a plošina Flatrack 20 typ 053) sa realizuje iba na jednu stranu (vpravo). Systém je síce ťažší a menej univerzálnejší ako hákový nakladač, ale umožňuje napr. naloženie aj dvoch kontajnerov na sebe alebo prekladanie kontajnerov na iné vozidlo. Bočný nakladač Steelbro však nie je v OS SR novinkou, armáda v oblasti logistiky už túto nadstavbu využíva, ale na staršej platforme, ktorou sú Tatry 815-270R84 8x8 s nepancierovanou kabínou radu TERRNo1 a boli obstarávané v rokoch 2005 - 2007. Najnovšia Tatra 815-7 8x8 s bočným nakladačom má rovnaký motor, prevodovku i kabínu ako v predchádzajúcich riadkoch opisovaný valník 8x8. Odlišný je podvozok so zväčšeným rázvorom (2 150 mm + 3 660 mm + 1 450 mm), pričom bočný nakladač tiež kombinuje vzduchové odpruženie s listovými perami. Max. celková hmotnosť vozidla predstavuje 45 000 kg, užitočné zaťaženie 16 300 kg.
Tretia automobilová novinka v slovenskej armáde predstavuje vysoko mobilný žeriav na podvozku Tatra 815-7 s charakteristikou náprav 6x6. Žeriavová nadstavba AD-20.2 od spoločnosti ČKD je určená na stavebné a montážne práce aj v ťažkom teréne. Kabína je krátka, pancierovaná, bez ďalšieho prídavného pancierovania na vyššiu úroveň odolnosti. Je určená pre tri osoby. Autožeriav sedmičkového radu Tatra má celkovú dĺžku 10 630 mm a výšku 3 680 mm. Rázvor podvozka je 4 090 mm + 1 450 mm. Predný nájazdový uhol je 45° a zadný nájazdový uhol 26°. Max. prípustná hmotnosť vozidla je 27 000 kg. Autožeriav môže tiež ťahať príves vybavený systémom ABS s max. hmotnosťou 18 000 kg. Vozidlo poháňa agregát Tatra T3C-928.90 Euro 3, ktorý dosahuje max. výkon 300 kW pri 1 800 ot./min., a je doplnený s prevodovkou Tatra 14 TS 210L-N. Rýchlosť vozidla, podobne ako pri dvoch vyššie spomínaných vyhotoveniach je obmedzená na 85 km/h. Nosnosť hlavného výsuvného ramena je 20 000 kg / 3 m. Dĺžka základného vyloženia pri zasunutom výložníku je 8 900 mm a pri vysunutom výložníku je 20 900 mm, s nadstavcom až 28 800 mm. Maximálna hĺbka spúšťania s výložníkom je 20 500 mm, s nadstavcom 105,5 m. Tento autožeriav dopĺňa ďalší typ novej platformy, ktorú už OS SR má, a to na podvozku s nepancierovanou kabínou MAN TGS 41.440 8x8 so žeriavovou nadstavbou TT30 s teleskopickým a priehradným výložníkom s nosnosťou hlavného ramena na vyložení 28 000 kg / 3 m.
Text a foto: Roman Kment
GALÉRIA:
Continental predstavil ďalšie dva rozmery radiálnej pneumatiky EM-Master E4/L4. Podľa Christiana Luthera, produktového manažéra EM plášťov z divízie špeciálnych úžitkových pneumatík (CST) tieto rozmery dopĺňajú rad radiálnych pneumatík Continental pre použitie na nakladačoch a damproch, ktoré sa využívajú na staveniskách a v lomoch. Celkovo tak značka dnes ponúka v portfóliu produktov ContiEarth, špeciálne vyvinutých pre stavebný sektor, tri rady pneumatík v 12-tich rozmeroch (pozri tabuľku v závere príspevku).
Pneumatika EM-Master je k dispozícii v dvoch vyhotoveniach: E3 / L3 so štandardnou hĺbkou dezénu a širokými drážkami medzi blokmi –pre použitie na mäkkom podloží, a E4 / L4 na tvrdú a kamenitú pôdu – pretože jej dezénové bloky sú väčšie, majú hustejšie umiestnenie a tiež hĺbka dezénu je vyššia. Ďalším zo špeciálneho radu je plášť RDT-Master, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre pevné dampre. Vďaka hlbokému dezénu má podľa výrobcu vynikajúce samočistiace vlastnosti a je odolný proti prierazom. DumperMaster výpočet noviniek radiálnych pneumatík pre stavebné a ťažobné stroje uzatvára. Táto nová pneumatika má celooceľovú radiálnu kostru, ktorá zabezpečuje podľa Continentalu vysokú nosnosť a nízke zahrievanie. Vďaka tomu sa hodí pre použitie v baniach – napr. pri presune vyťaženej rudy alebo pri stavbe tunelov.
Text: red, ilustračné foto: Continental
GALÉRIA:
Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.
Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.
Práve tu je 121 návštevníkov a žiadni členovia on-line
Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava
Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75
Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308
Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309
E-mail: info@truck-business.sk